loader image

مدیریت زمان چیست ؟ چرا باید مدیریت زمانی قوی داشته باشیم؟ چگونه میتوان زمان خود را به بهترین صورت مدیریت کنیم؟

همه ما باید مدیریت زمان داشته باشیم.ما زمان محدودی داریم. و باید از این زمان نهایت استفاده را ببریم. تمام افراد موفقجهان و تمام افراد شکست خورده جهان زمانی برابر داشتند. همه در طول شبانه روز ۲۴ساعت زمان داشتند.  تنها تفاوت آنها در نحوه استفاده از این ۲۴ ساعت روزانهاست. افراد موفق مدیران زمانی فوق العاده ای هستند. همانطور که ما در طول شبانه روز ۲۴ ساعت زمان داریم. بیل گیتز و وارن بافت نیز درطول شبانه روز ۲۴ ساعت زمان دارند. اما تفاوت ما با آنها این است که آنها دقیقا می دانندکه چگونه از این ساعات نهایت استفاده را ببرند.

Thérapie médicale pour la fonction érectile.

Thérapie par ondes de choc kamagra oral jelly https://www.cialispascherfr24.com/faut-t-il-une-ordonnance-pour-acheter-du-cialis/ 100mg pas cher extracorporelles.

Tirer le meilleur parti de votre traitement.

در طول شبانه روز بسیاری از زمان ما صرف مسائل بیهوده می شود . تنها راه جلوگیری از این مسئله ایجاد برنامه دقیق زمانی است. این برنامه زمانی نباید ربات گونه باشد بلکه این برنامه زمانی در عین دقیق بودن باید بسیار منعطف باشد. یعنی اینکه اگر روزی بیماری یامسئله خاصی به وجود آمد .خود را بابت رعایت نکردن یک مقدار کمی از آن را سرزنش نکنیم . چون بسیاری از اتفاقات در طول شبانه روزو در طول حیات ما کاملا اتفاقی هستند . نمی‌توان آنها را پیش‌بینی کرد و انعطاف پذیری یکی از مهمترین شرایط برنامه زمانی است.

علاوه بر داشتن برنامه زمانی باید اهداف زمانی نیز داشته باشیم اهداف روزانه اهداف ماهانه اهداف شش ماهه و اهداف یک سالهاهداف ۵ سال ۱۰ ساله و غیره.

هیچ رویایی دست یافتنی نیست مگر آنکه آن رویا به اهدافی کوچک تبدیل شود . آن اهداف بزرگ نیز قابل دسترسی نیست مگر آن که آناهداف بزرگ نیز به اهدافی کوچکتر تبدیل بشوند . آنها نیز به بازه های معین تقسیم شوند. اما چه برنامه زمانی وچه اهداف زمانینیازمند دانشی عمیق تر هستند که آن دانش همان مدیریت زمان است.

با مدیریت زمان هم می‌توان برنامه مناسب زمانی نوشت و هم می‌توان به تمام اهداف زمانی خود دست پیدا کرد .و از آن طریق به تمامخواسته های خود برسیم.

اما مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان دانش و مهارتی است که با آن می‌تواند از عمر خود و زمانی که در این دنیا داردبهترین استفاده را بکند.و آن را صرف رشد و رسیدن به اهداف خود بکند.

چرا انقدر مدیریت زمان از اهمیت بالایی برخوردار است؟

زیرا تمام ما انسانها زمان محدودی داریمبرای زمان مشخصی در این دنیازندگی میکنیم.  همه ی چیزهای رفتنی را می توان پس گرفت . اما زمان قابل بازگشت نیست. لذا زمان از طلا نیز ارزشمندتر است . زیرا با هیچ چیز قابل بازگشت نیست. لذا باید زمان خود را صرف چیزهای مهم کرده و ازاتلاف وقت دوری کنیم.

اما خود مدیریت زمان نیز نیازمند مهارت های دیگری نیز هست .مانند تمرکز بسیار بالا نظم و عزت‌نفس وعادت بهتمرین بالا وصبر و حوصله زیاد و منطقی بودن و به دور از احساسی بودن .در نوشتن برنامه باید دارای خلاقیت نیز بود. درمدیریت زمان منطقی بودن نقش بسیار بزرگی را ایفا می کند .همچنین باید در مدیریت زمان دارای چشم انداز باشیم .به این معنی که فقط به امروز و فردای خود دقت نکنیم. بلکه باید چشم‌اندازی برای ۶ ماه آینده یا حتی سال های بعد نیز داشته باشیم. زیرا در دنیای امروز هیچچیزی یک شبه حاصل نمیشود.

در اینجا نیز به نقش هر یک از مهارت های فوق برای رسیدن به مدیریت زمان عالی می پردازیم

مهارت اول تمرکز یا زندگی در حال است .

تمرکز تاثیر بسیار زیادی در مدیریت زمان دارد.  می‌توان گفت در واقع مدیریت زمان واقعیهمان افزایش تمرکز و زندگی در لحظه است .برای مثال انسانی را در نظر بگیرید که متأهل است و شغل دارد و ورزش می‌کند. این انسانباید زمانی که مشغول کار است فقط به کار فکر کند . زمانی که در خانه نزد همسر و فرزندان است فقط به خانواده فکر کند . زمانی کهدر باشگاه ورزشی قرار دارد فقط به ورزش خود توجه کند.

اگر اینگونه نباشد در هیچ کدام از این زمینه موفق نمی شود. زمانی که در کار به فکر خانه یا ورزش باشد بسیار عملکرد و پایین می‌آید وزمان او نابود و تلف می‌شود.

مهارت دوم  نظم است

نظم که به نظم ذهنی و نظم عملی تقسیم می‌شود. نظم ذهنی این است که اکنون چه کاری باید انجام دهم . بعد از آن چهکاری باید انجام بدهم . همین گونه به این معنی که در در ذهن خود نظم حاکم باشد و از آشفتگی ذهنی در امان باشیم. و نظم عملی بهمعنی اینکه هر چیزی را در جای خود قرار بدهیم و محیطی تمیز داشته باشیم است. در این صورت ما دیگر وقت خود را صرف کارهایهمچون برطرف کردن شلختگی ها تلف نمیکنم.

مهارت سوم اعتماد به نفس است

اعتماد بنفس تاثیر بسیار بسزایی در مدیریت زمان دارد. زمانی که ما به خودمان یا محیط اطراف آن شک داریم .در حال از بین بردن زمانخود هستیم . با اعتماد به نفس کافی قادر خواهیم بود که جلوی این تلف کردن زمان را گرفته و از زمان بهترین استفاده را ببریم. برای اینکه در این کار موفق باشیم باید توانایی نه گفتن را داشته باشیم که این نیز نیازمند اعتماد به نفس است.https://www.instagram.com/p/BNnsURyAJ0_/

مهارت چهارم صبر وحوصله است

مدیریت زمان همچون عضله ای است که باید تقویت شود و لذا به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد. ممکن است در ابتدای راه بسیار سختو غیر ممکن به نظر برسد اما کافیست تسلیم نشده و به راه خود ادامه دهیم سپس از آن خواهیم دید که چگونه کنترل زمان خود را دردست گرفته و می توانیم از ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه و یا حتی ثانیه به ثانیه زندگی خود استفاده کنیم.

  • در مدیریت زمان باید چشم انداز داشته باشیم به این معنی که عجله نکرده و تصمیمات سرسری نگیریم. برای مثال ممکن است دوساعت از ۲۴ ساعت روزانه زمان بسیار کمی باشد اما این را در نظر بگیرید که هر روز ۲ ساعت در طی یک سال چند ساعتمی شود؟ ۷۳۰ ساعت!

رابطه بین کار وزمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست