عزت نفس یا حرمت نفس چیست؟اعتماد به نفس چیست ؟تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس چیست ؟

امروزه اکثر مردم تفاوت میان عزت نفس یا حرمت نفس با اعتماد به نفس را نمیدانند .

عزت نفس به این معناست که من خوبم , دوست داشتنی هستم و شما خوبید و دوست داشتنی هستید. در این دنیایی که من خوبم و شما خوب هستید ما مشکلی با هم نداریم.

منظور از اینکه من خوبم شما خوبی به این معنی نیست که من و شما هیچ اشتباهی مرتکب نمی شویم. بلکه به این معنی است که ما با وجود اینکه اشتباهات زیادی مرتکب می شویم. باز هم خوبی های بسیار بیشتر ازبدی های ماست .و اشتباهات ما در مقابل خوبی های مان بسیار ناچیز است .

همچنین منظور از اینکه من و شما دوست داشتنی هستیم. به این معنی نیست که باید تمام دنیا ما را دوست داشته باشند. کاس کوبا امریکا ۲۰۲۲ بلکه به این معنی است که در این جهان به این بزرگی یک نفر برای دوست داشتن ما وجود دارد. وتعدادی دوست ۵ یا ۶ نفر برای اینکه دوست ما باشند و اطراف ماباشند کافیست . سکرل

علت اینکه واژه حرمت را برای نفس بکار می بریم. این است که نفس ما مقدس و قابل احترام است.  حتی در دین ما نیز بر این مسئله بسیار تاکید شده است.  همانطور که خداوند در خصوص نماز می فرمایند فقط برای من رکوع و سجود کنید. و برای هیچ کسی دیگری این کار را انجام ندهید.

نفس ما بسیار بسیار در دین ما محترم شمرده شده است . همچنین برحرمت نفس و عزت نفس ما در دین بر آن تاکید بسیار زیادی شده است.

خداوند در حدیثی قدسی می فرمایند:(یا ملائکتی قَد استَحْیَیتُ مِن عبدی و لَیس لَهُ غیری فَقد غَفَرت لَهُ) یعنی :(یعنی من حیا میکنم از بنده ای که جز من کسی را ندارد پس گناه او را می بخشم)

خداوند انقدر عزت نفس ما برای او مهم است که  حتی اجازه نمی دهد که ما غرورمان بشکنند .و حیا می کند و گناهمان را فاش نمی‌کند. بلکه آن را ستر می‌کند و پوشش میدهد. تا ما عزت نفس مان دچار لکه ای هم نشود .پس میتوان فهمید که چقدر عزت نفس ما برای خداوند و دین ما مهم است.

حتی در روایات بسیار زیادی آمده که خداوند حتی اجازه نمی دهد که عزت نفس ما حتی در برابر ملائکه خود دچار لطمه ای شود .و همچنین آمده است که در روز قیامت جایی که تمام پرده ها از میان برداشته شده به همه چیز آشکار می شود .باز هم خداوند بسیاری از گناهان را فاش نمی کند .و آنها را می پوشاند تا عزت نفسی بنده دچار تزلزل شود. عزت نفس ما برای خداوند بزرگ بسیار مهم بوده و هست و خواهد بود. و همچنین بسیاری از دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که مسئله حرمت نفس یکی از مهمترین مسائل در تاریخ بشر بوده است.

اما عزت نفس دقیقا چیست و چگونه می‌توان آن را تقویت کرد و چرا عده ای  عزت نفسشان پایین و عده‌ای عزت نفس بالایی دارند؟

سهم بسیار زیادی از میزان عزت نفس ما به این بازمیگردد که ما چگونه با خودمان سخن میگوییم  .آیا همان گونه که با مردم سخن بگوییم با خودمان سخن می گوییم؟  یعنی  همانطور که به مردم احترام می گذاریم به خودمان نیز احترام می گذاریم. طریقه لعب الشطرنج همانگونه که با مردم مودبانه سخن می‌گوییم باخودمان هم سخن بگوییم و هرگز خودمان را با کس دیگری مقایسه نکنیم.

مسئله مقایسه  امروزه نقش بسزایی را در تخریب عزت نفس عمومی ایفا کرده است

هنگامی که به فضای مجازی رفته و زندگی های دیگران را می‌بینیم و آنها را با زندگی خودمان مقایسه می کنیم به این نتیجه می رسیم که چقدر ما از آنها عقب هستیم که چقدر از آنها ناتوان تریم ولی در واقع ما در حال مقایسه ظاهر زندگی دیگران با باطن زندگی خودمان هستیم و بدین صورت برچسب های غلطی برخورد زده  و خودمان را ناتوان و ضعیف می دانیم و رفته رفته به وادی افسردگی سقوط میکنیم .

انسان بدون عزت نفس دائماً غمگین و مقبول است . در کارهای خود اکثر موفق نمی شود. چون در داخل احساس پوچی ناتوانی ضعف و تمام احساسات بد را متوجه شده و در بیرون توانایی کنترل کردن خود را نخواهد داشت .عزت نفس ضعیف در تمام جنبه های زندگی خود را نشان می دهد .چه جنبه های مادی جنبه‌های معنوی چه در زندگی زناشویی و در خانه و چه در شغل و محل کار خود را بسیار بسیار زیاد نشان می‌دهد و مانع از پیشرفت و شادی میشود

اما چگونه می توان از عزت نفس ضعیف را قوی کرد و تبدیل به انسانی عزیز چه برای خودمان که برای مردم به خدای خودمان بشویم؟

تنها راه  تبدیل شدن به انسانی عزیز این است که خود را محترم شمرده و با تبدیل عادتهای بد خود به عادت‌های خوب و سازنده و تلقین های مثبت و انرژی بخش اثری را که عزت نفس ضعیفه سابق ما بر ما گذاشته است را از بین ببرد.

اما اعتماد به نفس به این معناست که من می دانم و می توانم و یا اینکه می دانم و نمی توانم و یا اینکه نه  نمی دانم و نمی توانم این اعتماد به نفس ضعیف و قوی را شکل می دهد

وقتی که میدانیم که و  ایمان داریم که می دانیم و می توانیم اعتماد به نفس قوی داریم. در غیر این صورت اعتماد به نفس ما ضعیف است و نیاز به ترمیم دارد.

از تعریف این دو به این نتیجه می‌رسیم که میان عزت نفس و اعتماد به نفس تفاوت بسیار زیادی وجود دارد و نباید آنها را با هم برابر دانست زیرا در جامعه ما انسانهای توانا و دانای بسیاری وجود دارد.  اما خودشان را محترم و عزیز نمیدانند و خودشان را دوست ندارند  و یا اینکه اگر خودشان را هم خوب بدانند دیگران را خوب نمی‌دانند و همیشه بااحساس قربانی بودن زندگی می‌کنند.

انسان دارای عزت نفس خودرا دوست دارد

https://www.instagram.com/p/CF2t8NZg1MP/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست