تمرین هایی برای آرامش

-خاموشی نشانه هوشمندی و میوه خرد است.علی(ع)

در برخی از ورزش های ذهن بدن ، مدیتیشن ها و یوگا ، تمرین های خاصی برای سکوت ارائه می شود. سکوت ویتامین ذهن است و مقدمه ای است برای تمرکز نقطه ای و میدانی .

 

سکوت را در برنامه روزانه تان بگنجانید

هیچ انسان متعالی و موفقی وجود ندارد مگر آنکه زمانی برای سکوت اختصاص داده باشد . این سکوت را می توانید در این دنیای پر هیاهو حتی وقتی در صف خرید نان و یادر تاکسی هستید انجام دهید . با کسی صحبت نکنید ، به دیگران خیره نشوید به کارها و حرکات و اعمال دیگران توجه نکنید ، به نقطه ای خیره شوید و سکوت کنید این قسمت مرحله اول سکوت است .

برای مشاهده ی ویدیوهای آموزشی ما به قسمت ویدیوها مراجعه کنید.

سکوت باید دو ویژگی داشته باشد :

اول آنکه اختیاری و ارادی و با زمان باشد یعنی زمانی را مشخص کنید و بگویید که در این مدت  مثلا  ۳۰دقیقه   می خواهم سکوت کنم.منظورم فقط سکوت زبانی هم نیست،سکوت چشمی،فکری و رفتاری،سراغ موبایل یا تلویزیون نروید،کتاب نخوانید ،مشغول کاری نباشید و فقط سکوت کنید.در واقع این نحوه کار است که به سکوت شما ارزش و در عین حال اثر می بخشد . پس ، سکوت با میل و اراده و تصمیم قبلی در یک مدت محدود و معین ، ارزشمند است .

ویژگی دوم آن است که در آن زمان افکار آشفته نداشته باشید یعنی نه اینکه سکوت کنیم و در عوض در ذهنتان جنگی به پا کنید . در واقع آرامش اولیه ای که با سکوت شروع می شود را با تمرکز ادامه دهیم . تمرکز بر روی یک موضوع . یک موضوع مهم و ارزشمند ، نه تمرکز بر روی قیمت طلا و مسکن . تمرکز روی امورمثبت و معنوی . مثلاً تمرکز روی اینکه در آن روز یا روزهای چه کسانی به شما محبت کرده اند.
و یا چه محبت ها و توجهات محسوسی از خداوند بر زندگی تان نازل شده است . تمرکز بروی اینکه چقدر از عمرتان صرف امور مفید شده است . تمرکز بروی اینکه چگونه همسر و فرزندان و پدر و مادر و به همین ترتیب کل مردم را از خود را شاد کنید.

جهت دریافت مشاوره و ثبت نام در کلاس های ما می توانید به قسمت تماس با ما مراجعه کنید.

این ها مقدمه هستند برای رسیدن به سکوت در مرحله ی بالاتر:

مرحله بالاتر یعنی تمرکز بدون موضوع ،بلکه تمرکز بر روی وقفه های تنفسی آغاز می شودکه هدف و چارچوب مطالب این مقاله ، مجال توضیح مفصل در این مورد را نمی دهد دراین نوع سکوت فقط بر روی مرحله ی تنفس تان متمرکز می شوید.

دم،نگهداری، هنگام بازدم به خنکی هوایی که از بینی وارد ریه تان می شود توجه می کنید. تصور می کنید که انرژی های منفی محیط را به درونتان فرو می برید و آن را به مدت پنج ثانیه در سینه نگه می دارید و پس از آن یک سمبل مثل یک رنگ یا گل یا هرچه که برایتان نشانگر خوبی هاست را به آن می دهید و هنگام بازدم با احساس کردن گرمای داخل بینی به محیط ارسال می کنیدنیاز ذهن انسان به سکوت بیش از نیاز جسم انسان به ویتامین ها است .

همانگونه که با تغذیه مناسب و داروهای مکمل ، تلاش که با هر بازدم تمام محیط ( محیط را می توانید تمام جهان درنظر بگیرید) به رنگ سمبل شما درآمده یا آن گل در تمام محیط پخش شده است و با این کار تصور کنید که انرژی محیط را کاملاً مثبت و معنوی ساخته اید. این کار دقیقاً شبیه کاری است که زنبور عسل می کند.

گردهای تلخ رنگ گل را می گیرد و با تغییر آن در درون خود،شهدی شیرین و مفید به جهان عرضه می کند. (مراجعه کنید به کتاب دیگر من به نام “طبیعت بهترین آموزگار”)

نیاز ذهن انسان به سکوت بیش از نیاز جسم انسان به ویتامین ها است . همانگونه که با تغذیه مناسب و داروهای مکمل، تلاش می کنید انواع ویتامین ها را به جسم تان برسانید باید تلاش کنید با سکوت و تمرکز ، آرامش را که ماده حیاتی ذهن است را به او برسانید . سکوت را هر روز و ترجیحاً در زمانهایی ثابت و مشخص تمرین کنیم و به آن به چشم یک نیاز اصلی و لازم برای آرامش بنگریم .

شاید بهترین زمان برای سکوت هنگام سحر باشد . لازم نیست از خواص فوق العاده سحر ، سخن بگویم . ویژگی ها و اثرات بیداری در سحر بسیار زیاد است و شاید کم ترین فایده ی آن ، این باشد که می توان آرامش و سکوتی بی نظیر را در آن تجربه کرد.

 

نویسنده: محمدرضا محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست