اعتماد به نفس یکی از اولین لازمه‌های موفقیت است،افراد موفق اغلب اعتماد به نفس بالایی دارند.افراد با اعتمادبه نفس بالا به‌راحتی به بیان خواسته‌های خود می‌پردازند و در کارهای خود و روابط خود موفق‌تر هستند.اغلب افراد برای رسیدن به موقعیت دلخواه خود و موفقیت فقط به کمی اعتماد به نفس نیاز دارند.

کافی است تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و تصمیم بگیرید تا مطالب و راه کارهای ارائه شده را انجام دهید، تا ببینید با چه سرعتی اعتماد به نفستان افزایش پیدا می کند.البته راه کارهای ارائه شده در این مقاله بسیار آسان و کاربردی هستند، اگر آماده هستید تا اعتماد به نفستان را افزایش دهید کافی است ادامه متن را بخوانید:

آیا شما هم می شناسید افرادی را که منتظر شرایطی هستند تا تغییر کنند و مدام به خود و دیگران می گویند که:
به کمی  اعتماد به نفس نیاز دارند تا گوشی تلفن را بردارند و شرکت بزرگی تماس بگیرند و کالای و خدمات خود را به شرکت بفروشند و سود زیادی کنند،اما این کار را انجام نمی‌دهند

اعتمادبه نفس

در ابتدای این مطلب باید این نکته را یادآوری کنم که اعتماد به نفس و عزت نفس از یکدیگر جدا هستند اما هم‌پوشانی‌های بسیاری دارند اما هر دو مقوله یکی نیستند درواقع می‌توان گفت اعتماد به نفس زیرمجموعه‌ی عزت نفس است.

هرکسی دوست دارد کمی اعتماد به نفس بیشتر داشته باشد،اعتماد به نفس مثل پول است که هرکس دوست دارد کمی بیشتر داشته باشد و داشتن مقداری زیادی از آن  مسیر شما را در راه رسیدن به اهدافتان هموار تر می کند.
اما ابتدا باید به تعریفی دست پیدا کنیم که معنی اعتماد به نفس را در ذهن ما روشن کند و هم‌چنین توانایی تشخیص فرق بین اعتماد به نفس و عزت نفس را پیدا کنیم

 اعتماد به نفس یعنی چه؟

اعتماد به نفس یعنی توانایی و باورهای ذهنی درست و مهارت در انجام کاری[/quote]

یعنی خودباوری در زمینه‌ای خاص، برای مثال  فردی درزمینه‌ی  نواختن گیتار مهارت بالایی دارد و در آن حس اعتماد به نفس بالایی می‌کند همان فرد ممکن است در زمنیه ی فروشندگی به‌شدت دچار کمبود اعتماد به نفس شود.

برای مثال خود من در زمنیه ی رانندگی به‌شدت احساس اعتماد به نفس بالا می‌کنم اما درزمینه‌ی نقاشی و خطاطی به‌شدت احساس عدم اعتماد به نفس می‌کنم

لطفا همین حالا یک لیست ایجاد کنید و بنویسید که شما در چه زمینه هایی احساس اعتماد به نفس بالا می کنید و در چه زمنیه هایی فکر می کنید اعتماد به نفس پایینی دارید؟جداقل سه مورد از هر کدام را در لیستتان بنویسید.

اهمیت اعتماد به نفس:

اگر می خواهید به اهمیت اعتماد به نفس در زندگی پی ببرید کافی است به نکته توجه کنید که آیا فرد موفقی را می شناسید که بدون داستن اعتماد به نفس در آن زمینه به موفقیت رسیده باشد؟ برای مثال آیا شما از یک قهرمان بوکس توقع دارید که اعتماد به نفس پایینی در ورزش بوکس داشته باشد؟

به این نکته توجه کنید که آیا اگر افرادی که در زمینه ای موفق هستند در آن زمینه اعتمادبه نفس نداشتند می توانستند موفق شوند؟

در مسیر موفقیت ممکن است برای افراد اتفاقات گوناگونی رخ دهد، از آسیب های ورشی، بیماری، وشکستگی و از دست داند ناگهانی عزیزان، اگر افراد اعتماد به نفس کافی نداشته باشند با از راه رسیدن اولین سختی ها و دشواری ها دست از تلاش می کشند و نمی توانند طعم شیرین موفقیت را حس کنند.

برای مثال یک قهرمان ورزشی را در نظر بگیرید، این فرد قبل از قهرمانی بارها در رقابت ها شکست خورده، احتمالا بارها تا مرز رسیدن به موفقیت پیش آمده و هربار اتفاقی رخ داده که نتوانسته موفق شود، اما دست از تلاش و پشت کار نکشیده و آنقدر ادامه داده تا به نتیجه رسیده است و امروز قهرمان شده است. وقتی امروز  به گذشته ی خود نگاه می کندف احتمالا می گوید اگر آن روز دست از تلاش بر میداشتم احتمالا امروز اینقدر موفق نبودم.

همین حالا این سوال را از خودتان بپرسید:

 

در کدام قسمت های زندگی تان، اگر کمی اعتمادبه نفس داشتید به نظرتان امروز موفق تر بودید؟

 

برای مثال در زمینه ی روابط، تحصیلات یا شغل خود را می توانید در نظر بگیرید.

اگر دوست داشتید می توانید جواب خودتان را در قسمت نظرات همین مقاله برای ما بنویسید.

 

پس اهمیت اعتمادبه نفس داشتن آنقدر بالا است که می تواند ما را به سمت موفقیت بیشتر هدایت کند.

از ناحیه ی امن زندگی تان خارج شوید:

همین که تا این جای این صفحه پیش آمدید و این مقاله را مطالعه کردید نشان از این دارد که واقعا به دنبال راه کاری برای افزایش اعتماد به نفس خودتان هستید.

در ادامه ی این مقاله روش های افزایش اعتمادبه نفس را با توضیحات و مثال های فراوان نوشته ایم، اما لازم دانستم که قبل از هر چیز به این نکته دقت کنید که برای افزایش اعتمادبه نفس تان باید تلاش کنید، خوب این تلاش جهت یادگیری یا تقویت مهارتی جدید نیاز به این دارد که از نقطه ی امن زندگی خودتان خارج شوید، این کلیپ را در مورد خارج شدن از ناحیه ی امن در زندگی خود مشاهده کنید:

چرا و چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم (ریشه اعتماد به نفس چیست؟)

اعتمادبه نفس یعنی فرد نسبت به توانایی انجام کارهایش چه باوری در درون خود دارد!
شاید شما هم دیده باشید تعدادی از افراد زمانی که می خواهند کاری را شروع کنند،
ابتدا کار را خیلی بزرگ و سخت و دشوار می کنند و بعد احتمال زیاد انجام آن را به
بعد موکول می کنند و یا در میانه راه خیلی خسته می شوند و رهایش می کنند.
این افراد نمی دانند که اعتمادبه نفس پایینی دارند وگرنه به راحتی از عهده انجام آن کار بر می آیند. به نظر بنده (محمود جولایی) اعتماد به نفس عبارت است از کیفیت خودپنداره شما از توانایی تان در مواجه با کارهای روزمره و مخصوصا کارهای جدید پیش رو. افراد با اعتمادبه نفس، افرادی موفق
و عملگرا افرادی هستند که در ذهنشان باوری قوی وجود دارد که به آن ها می گوید:

  • تو می توانی. (اعتمادبه نفس  در انجام کار)
  • تو کار را شروع کن و ترس خود را مدیریت کن. (اعتمادبه نفس در شروع کار)
  • تو مهارت این کار را بیاموز و پیش برو. (اعتماد به نفس در مدیریت کار)
اعتمادبه نفس

همه ما برای موفق شدن در زندگی و رسیدن به اهداف خود در جهت دست یابی به زندگی
رویایی مان نیاز به دو بال داریم؛ یکی عزت نفس و دیگری اعتماد به نفس. تیم راز موفقیت برای شما عزیزان دوره حضوری پرواز را تدارک دیده تا با به دست آوردن دو بال عزت نفس و اعتماد به نفس، زندگی جدیدی را شروع کنید. باید بگوییم یکی از ویژگی های افراد با عزت نفس پایین،
به تعویق انداختن کارهاست؛ پس اگر در حال خواندن این مقاله هستید
و شرکت در این دوره را میخواهید به زمانی دیگر موکول کنید،باید به شما بگوییم فردایی وجود ندارد. زندگی همین اکنون است.

« اعتماد به نفس » چگونگی نگرش و قضاوت شما درباره توان خودتان است. این عبارت ارزش ها، اعتقادات و بازخوردهای شما را توصیف می کند. «سیندی پیج، اندروپیچ»
« اعتماد به نفس » باور به توانایی و قابلیت انسانی خویش است، اینکه با هر آنچه در زندگی پیش آید روبرو می شوید، از عهده آنها برمی آیید و آنچه را که ضروری است انجام می دهید. «باربارا دی آنجلیس»
« اعتماد به نفس » ایمان به خود به رغم ترس هایتان است. «باربارا دی آنجلیس»
« اعتماد به نفس » به معنای خودشناسی، احترام به خود و ارزش قایل بودن برای خود می باشد. «جین یودر – ویلیام پراکتور»
« اعتماد به نفس » عبارت است از احساس ارزشمند بودن. این حس از مجموع افکار، احساسات و عواطف فرد در طول زندگی ناشی میشود. «پروین علیپور»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.