چگونه حس مثبت بودن در خود افزایش دهیم؟

مطالعات جدید نشان می‌دهند که احساسات منفی می‌توانند برای سلامتی زیان‌آور می باشند و حتی ممکن است طول عمر شما را کم کنند. با توجه به این امر و نتایج به‌دست آمده، درباره افراد سیگاری که در مردان پنج سال و نیم و در زنان هفت سال انتظار کاهش طول عمر را نشان می‌دهد، ملاحظه می‌کنیم که احساسات منفی در مقایسه با مصرف سیگار کاهش عمر بیشتری و در حدود ده سال را موجب می‌شود. از سوی دیگر، بر اساس تحقیقات جدید، احساسات مثبت نیاز اساسی هر روزه ما برای بقاست. آن‌ها نه‌تنها سلامتی ذهن و جسم را بهبود می‌بخشند که می‌توانند سپری باشند در برابر افسردگی و بیماری.

دیدگاه مثبت همواره می‌تواند دید شما را نسبت به اطراف خود و زندگی تغییر دهد و این دید مثبت باعث شود تا شما بتوانید با نشاط و سرزندگی به انجام امور مختلف زندگی بپردازید. بنابراین به بررسی موضوع جذب انرژی مثبت برای رسیدن به موفقیت می‌پردازیم تا بتوانید از این طریق حالات زندگی خود را با دیدی مثبت تغییر دهیم.

انرژی مثبت چیست؟

این انرژی که ما در راه رسیدن به بهترین‌ها از خود ساطع و پخش می‌کنیم و در عین حال از عوامل بیرونی دریافت می‌کنیم را انرژی مثبت در زندگی می‌نامند و حاصل سرزنده بودن ما می‌باشد. اما در بسیاری از موارد افرادی وجود دارند که فکر می‌کنند به آرزو و رویای خود دست پیدا نمی‌کنند که این امر باعث ایجاد حالت های روحی شکست و ناامیدی در درون آنها می‌شود و به آن انرژی منفی گفته می‌شود.

تدابیر مناسب در جهت احساس مثبت داشتن

حالات روحی و رفتاری در هر فردی نسبت به دیگری متفاوت می‌باشد که بیشتر این حالات حاصل تفکرات ذهنی ما می‌باشند و ما این تفکرات و روحیات را به خود غالب می‌کنیم. خارج شدن از این حالات و حرکت به سمت دیگری از حالات روحی نیز به دست خود ما و ذهن خلاق ما می‌باشد. قرارگیری در مقابل حالات یاس و ناامیدی و برخورد با مشکلات جدی در زندگی موجب ایجاد دیدگاه منفی و ناخوشایندی در زندگی می‌شود بنابراین :

  • به برخورد خود با دیگران فکر کنید، ببینید بیشتر مثبت یا منفی بوده است. در ذهن خود به هرکدام یک نمره «+» یا «-» بدهید. اگر لازم است آن‌ها را یادداشت کنید.
  • تلاش کنید هنگام بازگو کردن اشتباهات دیگران د به‌موقع دکمه «ایست» را در سرتان فشار داده و جلوی خود را بگیرید.
  • سعی کنید به کارهای خوب دیگران توجه کنید، به حُسن‌های او و آنچه در او دوست دارید، روابط‌تان بهتر و بهتر خواهد شد. و البته شما با توجه به چیزهای مثبت به‌جای انگشت گذاشتن بر منفی‌ها، احساس شادی بیشتری خواهید کرد و همین امر به نوبه خود سبب می‌شود که در روابط‌تان با دیگران بیش از پیش حس مثبت بودن داشته باشید.
  • از بودن در کنار آدم های بسیار منفی اجتناب کنید چرا که هر چه به این منفی بودن دامن می‌زنیم. ما جذب احساسات منغی در اطراف‌مان می‌شویم.
  • در زندگی توجه داشته باشیم که تمامی اتفاقاتی که رخ می‌دهد چه کوچک و چه بزرگ تاثیر بسیار زیادی بر روی روحیات ما خواهند گذاشت. در همین رابطه باید همواره نسبت به اتفاقاتی و مسائلی که در برابر ما قرار می‌گیرند قدر شناس باشیم، تا با این کار بتوانیم حس مثبت را در زندگی خود جذب کنیم.
  • گفت و گوی مثبت با خود داشته باشید، این امر به خودی خود باعث بروز اتفاق های مثبت در زندگی شما خواهد شد .به این صورت که شما به این نکته باور داشته باشید که بیماری شما خود به خود خوب خواهد شد، این تلقین و گفت و گوی مثبتی که شما در ذهن خود انجام می دهید باعث می‌شود ‌تا جسم شما نیز این باور را بپذیرد که بیماری می‌تواند درمان شود. به این دلیل می‌توان به این نتیجه رسید که گفت و گوی مثبت و موثر با خود می‌تواند زمینه روی آوردن احساس مثبت به سوی شما در زندگی را سبب شود.
  • بدون انتظار ببخشیدو سعی کنید در برخوردهای خود دنبال فرصت‌هایی برای دادن هدایای کوچک بگردید.مثلاً یک چیز هدیه ارزان‌قیمت، در آغوش کشیدن با محبت، یا پیشنهاد خوردن یک فنجان قهوه. حتی یک لبخند هم می‌تواند هدیه‌ای غیرمنتظره و دوست‌داشتنی به حساب آید. همچنین توجه کنید که چگونه می‌توانید به‌طور غیرمنتظره چیزی را با کسی شریک شوید.

تمرکز بر ویژگی های مثبت :

در پایان آنچه باید به آن توجه شود این است که زمانی که از فردی عصبانی یا ناراحت هستید، ابتدا نفس عمیقی بکشید و یک لحظه تامل کنید. به خود فرصت دهید تا خوبی‌های آن فرد را مرور کنید. معنایش این نیست که این خوبی‌ها را به زبان بیاورید یا از او بابت‌شان تعریف کنید. هدف این است که ما توجه و نیت مان را نسبت به این فرد به سمت ویژگی های مثبت‌ترش سوق دهیم. البته تحسین کردن هم تاثیرات مثبتی دارد، اما اگر در شما احساس دوگانگی و دورویی بوجود می‌آورد، لزومی به بیان آن نیست.

با تمرکز بر ویژگی های مثبت این فرد، من همزمان هم توجهم را به خصایص منفی او کم می‌کنم و هم به لحاظ ارتعاشی با بعد منفی وجود او کمتر همراستا می‌شوم. باید اعتراف کنم با برخی افراد این روش می تواند کمی طاقت‌فرسا باشد و در ابتدا بی‌نتیجه به نظر برسد. اما خوشبختانه، به‌تدریج وقتی ما شروع می‌کنیم به جستجوی خوبی‌ها در هر فرد، قانون جذب خوبی‌های بیشتری از آنها برای ما نمایان می‌سازد.

همیشه به خاطر داشته باشید، روابط مثبت به زندگی‌مان،حس مثبت بودن را به ارمغان می آورد. و دلیلی می شود که بیشتر بر خوبی‌های اطرافیان تمرکز کنید، درباره منفی‌هایی که در مسیرتان قرار می‌گیرند شکایت نکنید. اگر می‌خواهید مردم بفهمند برای آن‌ها ارزش می‌نهید و برای شما مهم هستند، تحسین و تشویقی که انجام می‌دهید باید مخصوص آن شخص و برای او بامعنا باشد.

احساس خوب

اگر در حال روحی مطلوبی نیستید و انرژی شما به حداقل رسیده یک لبخند کوچک بزنید و بعد به این سوال فکر کنید: اگر من به خواسته خود رسیده بودم، الان چه احساسی داشتم.
خواسته شما در حال حاضر هر چیزی می‌تواند باشد، اما عمدتا همان چیزیست که نبودش شما را ناراحت و بی‌انرژی کرده است.
مثلا تصور کنید که فردی با اعتماد به نفس هستید و بعد احساس حاصل از با اعتماد به نفس بودن را تجربه کنید.
یا اگر روز بدی داشته‌اید تصور کنید که امروز روز خوبی داشته‌اید و همه چیز همانطور که باید پیش رفته؛ اکنون احساس حاصل از داشتن چنین روز خوبی را در خود تجربه کنید.
احساس انرژی دارد و انرژی یعنی توانایی انجام کار.
احساس مثبت شما به شما انرژی می‌دهد و طبق قانون جذب و قانون ذهن این احساس انرژی قدرتمندی است که موضوع فکر و تصور شما را به زندگی شما جذب می‌کند.
احساس خوب و مثبت، وقایع مثبت را جذب زندگی می‌کند و احساس منفی وقایع منفی را به زندگی می‌کشاند.
پس هرگاه با موقعیت دشواری روبرو هستید، از آخر تصور کنید.
یعنی پیش از انجام کار تصور کنید که اگر کار انجام شده باشد،چه احساسی خواهید داشت سپس آن احساس را در خود نگاه دارید و به سمت انجام کار پیش بروید.
این موفقیت شما را بیشتر تضمین می‌کند تا تشویش و نگرانی و اضطراب.

در مدتی که در این دنیا هستید، به معنای واقعی کلمه زندگی کنید.

            —> “زندگی کنید” <—
هر چیزی را تجربه کنید، مراقب خودتان و دوستان‌تان باشید.
خوش بگذرانید، دیوانگی کنید، عجیب باشید، بیرون از خانه بروید، تلاش کنید و شکست بخورید.
چون به هر حال این اتفاق می‌افتد پس بهتر است حتی از شکست هم لذت ببرید. موقعیت یادگیری از شکست هایتان را از دستت ندهید. دلیل مسئله را پیدا کنید و از بین ببریدش.
سعی نکنید کامل باشید! اصلا ، اصلا..!
فقط سعی کنید یک نمونه عالی باشید از انسانیت.
             “”یک انسانِ خوشبخت””
👤 آنتونی رابینز

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست