ارتباط شادی و سلامتی یک ارتباط جدایی ناپذیر است. در باور اکثریت افراد نیز سلامتی و شادی دو ستون اصلی یک زندگی خوب هستند. این دو مقوله بیشتر از آن‌چه که تصور می‌کنید، به هم گره خورده‌اند. از این رو درک وابستگی آن‌ها چندان کار ساده‌ای نیست. اما شکی در این نیست ارتباط شادی و سلامتی بسیار قوی و استوار است.

ارتباط شادی و سلامتی و مزایای فیزیکی شادی

محققان با بررسی ارتباط شادی و سلامتی ، تاثیر شادی در جوانب اختصاصی سلامت از قبیل پاسخ ایمنی به ویروس یا طول عمر را تایید کرده‌اند.

ارتباط شادی و سلامتی بسیار تنگاتنگ است. از این رو تعیین مسیر بین سلامت و شادی دشوار است. سوال اینجاست که :

  • آیا انسان شاد، وضعیت فیزیکی بهتر و روابط قوی‌تری دارد که به نفع سلامت او است؟
  • آیا درگیری با یک بیماری مزمن، باعث بد خلقی می‌شود؟

محققان در تلاش برای پاسخ به این سوالات هستند. اما تعیین این مسیر با اطمینان کامل همیشه چالش‌برانگیز خواهد بود.

آیا افراد شاد بیشتر عمر می‌کنند؟

بله، شادی با طول عمر بیشتر ارتباط مستقیم است. به طور میانگین، افرادی که احساس شادی و آسایش قوی‌تری دارند، نسبت به افرادی که احساسات ضعیف‌تری دارند، بیشتر عمر می‌کنند و این تاثیر هم در زنان و هم در مردان وجود دارد.

آیا شادی می‌تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کند؟

ارتباط شادی و سلامتی در هیچ زمینه‌ای قابل چشم پوشی نیست. شادی در تقویت سیستم ایمنی نیز نقش موثری دارد و به پیشگیری از بیماری‌ها و کاهش شدت علائم آن‌ها کمک می‌کند.

برای مثال، در گروهی از افراد که در معرض ویروس آنفلوانزا قرار گرفته بودند، افرادی که معمولا احساسات مثبت‌تری داشتند، کمتر بیمار شدند. همین اتفاق برای کسانی که سطح شادی آن‌ها قبل از مواجهه با ویروس به طور عمدی بالا برده شد نیز رخ داد.

ارتباط شادی و سلامتی به چه شکلی است؟

چندین نظریه برای توضیح چگونگی اثر شادی بر روی سلامت وجود دارد. بر اساس یکی از این نظریات، احساسات مثبت منجر به رفتارها و تغییرات مثبتی از قبیل ورزش، خواب، رژیم غذایی مغذی، تجربه روابط حمایت‌گر و مهارت‌های مقابله با شرایط سخت می‌شود. نظریه‌ی دیگر بر این اعتقاد است که احساسات مثبت در جهت کاهش اضطراب و اثرات مضر آن بر بدن عمل می‌کنند.

آیا شادی می‌تواند بیماری‌ها را درمان کند؟

هیچ شواهدی مبنی بر این‌که شادی می‌تواند بیماری‌ها را درمان کند یا بهبودی آن‌ها را تسریع ببخشد، وجود ندارد. اما مداخلاتروانشناسی مثبت می‌توانند به کاهش علائم افسردگی کمک کنند. این مداخلات می‌توانند سلامت روان و میزان رضایت از زندگی را نیز بهبود ببخشند.

سلامتی چگونه شادی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

ارتباط شادی و سلامتی به شکل گسترده‌ای هم‌پوشانی دارند. اما سلامت نیز می‌تواند میزان شاد بودن و آسایش را تحت تاثیر قرار دهد. غذاهایی که می‌خوریم، ورزش‌هایی که می‌کنیم و بیماری‌هایی که با آن‌ها مواجه می‌شویم، همه در احساس شادی که تجربه می‌کنیم، نقش دارند

آیا سلامت منجر به شاد بودن می‌شود؟

فرضیات متنوعی برای ارتباط بین سلامتی و شادی وجود دارد. بر اساس نتیجه برخی از تحقیقات زمانی که افراد بهتر از خودشان مراقبت کنند، احساس شادی بیشتری خواهند داشت.

برخی پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که افرادی که سالم‌ترند، دیدگاه مثبت‌تری به زندگی دارند. با این حال، طبق نتایج به دست آمده از سایر تحقیقات وجود یک فاکتور زمینه‌ای مانند ژنتیک یا شخصیت نقش موثرتری در چگونگی ارتباط شادی و سلامتی دارد.

چرا بعد از ورزش احساس شادی می‌کنم؟

ورزش بدن را به تولید اندورفین و انکفالین، هورمون‌های کاهنده‌ی درد و تقویت کننده‌ی لذت، وادار می‌کند. این مواد شیمیایی مسئول احساس سرخوشی پس از دویدن هستند. به علاوه، ورزش تمرکز ما را از نگرانی‌های روزمره و صحبت‌های آسیب‌رسان دور کرده و ما را به گذراندن وقت در بیرون از خانه یا با دیگران هدایت می‌کند.

آیا غذاهای به‌خصوص می‌توانند شادی را تقویت کنند؟

امروزه نتایج تحقیقات، به ارتباط مهمی بین دستگاه گوارش و مغز دست یافته‌اند. غذاهای خاصی مانند ماهی، که سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است، و گیاهانی که سرشار از فیبر هستند، می‌توانند میکروب‌های روده را که به سلامت روان کمک می‌کنند، تقویت کنند.

بار احساسی یک بیماری مزمن چقدر است؟

درد یا بیماری مزمن می‌تواند هزینه‌ی زیادی را بر آسایش و خوشی فرد تحمیل کند. افراد ممکن است با اضطراب مراجعه‌ی مداوم برای تشخیص و درمان درگیر باشند.

این افراد ممکن است از نحوه‌ی تغییر زندگی خود، روابط یا شغلشان بترسند و با فشار مالی مواجه شوند. هم‌چنین، ممکن است برای قسمت‌های تغییر یافته یا از دست رفته‌ی زندگی‌شان اندوهگین شوند.

چگونه با وجود ابتلا به یک بیماری مزمن شاد باشیم؟

افرادی که با یک بیماری مستمر درگیر هستند، می‌توانند همدردی با خود، خودآگاهی و آرامش را برای کمک به مدیریت شادی و سلامت روان خود، تمرین کنند. همدردی با خود می‌تواند از صحبت‌های زیان‌آور و سرزنش کردن خود، جلوگیری کند. خودآگاهی نیز می‌تواند از طریق تمرکز فرد به لحظه‌ی کنونی، او را از افکار اضطراب‌آور در مورد درد و بیماری رها کند.

برخی ها اعتقاد دارند که شادی تحت تاثیر ژنتیک می باشد، البته این ادعا درست است ولی بیشتر آن مربوط به خود فرد و مهارت آن می باشد. شما می توانید همواره شاد زندگی کنید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا راه های شاد زندگی کردن را فراگیرید.

۱- شادی سبب سلامت قلب می‌شود:

رابطه ی شادی بر سلامت بدن در سلامت قلب می باشد که برای ادامه زندگی و حیات ضروری و مهم است و عوامل مختلفی در حفظ سلامتی قلب موثر هستند که یکی از آن ها شاد بودن است. شادی به کل روحیه ی انسان را تغییر می دهد و موجب می شود که شخص حس بهتری به زندگی داشته باشد.

شادی می تواند ضربان قلب را کنترل کند و فشار خون را در حد تعادل نگه دارد. با تحقیقاتی که بر روی برخی از اشخاص شاد انجام داده اند، ثابت شده است که خطر بیماری های قلبی و عروقی در آن ها نسبت به سایر افراد به شدت کاهش یافته است.

۲- شادی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند:

رابطه ی شادی بر سلامت بدن یک را بطه ی مستقیمی است و تحقیقات نشان می دهد که شادی می تواند موجب تقویت سیستم ایمنی بدن شده و بدن در مقابل بیماری ها به خوبی ایستادگی کند و از بیماری هایی مانند مشکلات قلبی و افسردگی و روانی و… در امان بماند.

۳- شادی درد را کاهش می‌دهد:

رابطه ی شادی بر سلامت بدن ، رابطه ای است که مستقیما بر جسم تاثیر می گذارد. برخی از افرادی که دچار درد و مشکلات معده هستند می تواند به دلیل ناراحتی و استرس و فشار های روحی و روانی باشد که این گونه بیماری ها را می توان با تغییر دادن روحیه و شاد زندگی کردن تغییر داد. درد های عضلانی و سرگیجه و آرتروز با شادی می تواند کاهش پیدا کند.

۴- شادی ناتوانی‌های جسمی را کاهش می‌دهد: 

شاد بودن تاثیر مثبتی بر سلامتی افراد می گذارد. سعی کنید که در زندگی همیشه خوش بین باشید و تفکرات مثبتی داشته باشید، در این صورت به حفظ سلامتی خود کمک کرده و بیماری هایی نظیر سرطان سینه را از خود دور می کنید. بیماری هایی مانند: افسردگی آسیبات مخربی در سلامت جسم دارد که یکی از راهکار های درمان بیماری افسردگی شاد زندگی کردن است.

۵- شادی به سلامت مغز کمک می کند:

 سلامت مغز و داشتن آرامش روانی برای همه ی افراد در طول زندگی سودمند می باشد. شاد بودن در همه ی مراحل زندگی می تواند اثرات منفی عصبانیت بر مغز و بدن را از بین ببرد و انسان را به یک آرامش روانی و روحی برساند. شادی محرکی برای رشد ارتباطات عصبی مغز است و موجب بهبود قابلیت‌های شناختی و افزایش بهره‌وری مغز می‌شود.

۶- شادی مهم ترین روش مبارزه با استرس:

 استرس یکی از عواملی است که تاثیرات مخربی در سلامت افراد می گذارد. این عامل منجر به ترشح هورمون هایی می شود که برای افرادی که فشار خون بالایی دارند، می تواند خطرناک باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست