اثرگذارید یا اثرپذیر ؟
یکى از پیش فرضهاى NLP این است که براى ورود به هر سرزمین نیاز به نقشه داریم .

نقشه ؛
ایده و افکار و برنامه هاى ماست .

سرزمین ؛
جهان پیرامون و محیطى است که در آن زندگى مى کنیم .

نکته مهم این است که نقشه و سرزمین یک رابطه‌ى خطى و متقابل با هم دارند .

براى اینکه بدانید تاثیرگذارید یا اثرپذیر به بیان دیگر ، طرح و ایده و افکار (نقشه) شما روى محیط شما (سرزمین) موثر است یا محیط و پیرامون روى طرح و ایده‌هاى شما ، تمرین زیر را انجام دهید :

پنج سال از یک قسمت مهم زندگى‌تان را مرور کنید .

ببینید در کجاها ، هنگام چه تصمیم‌گیرى‌هایى ، در کدام لحظات حساس و … طرح‌ها و نقشه‌هاى ذهنى شما روى محیط تاثیر گذاشته و در چه زمان‌هایى محیط بر روى طرح‌ها و ایده‌هاى شما موثر بوده است ؟

بررسى کنید ببینید تعداد کدام یک بیشتر بوده است. غلبه‌ى هر کدام بر دیگرى تعریفی از شخصیت شما را نشان مى‌دهد. در واقع شخصیت واقعى شما وابسته به این است که بدانید در کدام حالت قرار دارید .

اگر محیط و پیرامون ، در زندگى شما پررنگ تر و قدرتمندتر بوده ، شما جزء افراد اثرپذیرید.

در این حالت شما اغلب ، دیگران و محیط را مقصر اشتباهات و موانع زندگى خود مى‌دانید و اغلب از شرایط ناراضى و ناراحت هستید و برای پیدا کردن مقصر مى‌روید پشت پنجره مى‌ایستید و اگر به شما از بگویند که تغییر ایجاد کنید ، تلاش مى‌کنید که جهان را تغییر دهید، نه خودتان را .

امّا :
اگر از دسته‌ى دیگر هستید ، یعنى جزء کسانى هستید که افکار ، ایده‌ها و نقشه‌هاى ذهنى‌تان روى محیط تاثیر مى‌گذارد به بیان دیگر اگر فرد اثرگذاری هستید باید بگویم که شما جزء یک درصد افراد موفق و ثروتمند جهان هستید .

نویسنده: استاد محمدرضا محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست